Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dám sem článek do Zpravodaje, který bohužel neprošel u redaktora.

 

Rok se sešel s rokem a další Den planety Země, tentokrát pro rok 2010, je za námi. Studenti UJEP měli možnost oslavit tento den trochu netradičně, aktivně v přírodě. V plánu byla jarní očista Pekelského potoka v městské části Ústí nad Labem Krásném Březně od haraburdí všeho druhu s podtitulem UJEPáci přírodě. Tato akce byla pokračováním podzimního úklidu v téže lokalitě. Původní podnik studentů FŽP tentokrát mocně překročil fakultní hranice a stal se oficiální akcí v celouniverzitním kalendáři.

Počasí toho dne skutečně přálo a ranní skupina 20 dobrovolníků (studentů i kantorů) z fakulty životního prostředí a jednoho kolegy z řad fakulty přírodovědecké. Tito dobrovolníci si vzali do parády horní úsek potoka nad i pod obcí Žežice. Příkré srázy údolí Pekelského potoka změnily pohodový úklid na regulérní posilovnu. Na úklid opravdu čekalo mnoho věcí, počítání pneumatik všech rozměrů nás omrzelo u čísla 100 a pytlů by nám nestačilo 60 ks, a proto jsme je musely vysypávat do kontejneru. Naše práce přitáhla pozornost i několika místních obyvatel, kteří nám vyjadřovali sympatie. V odpoledních hodinách začalo pracovat na 50 párů rukou dobrovolníků ze Sdružení dětí a mládeže Tilia při Domě dětí a mládeže v Ústí nad Labem na spodním toku pod Pekelským vodopádem (u obce Mlýniště). Akce proběhla také pod záštitou celosvětotového hnutí Clean Up the World, kterou obstarali organizátoři z Tilie. Opékání buřtů zakončilo vyčerpávající Den Země.

Děkujeme organizátorům z řad SDDM Tilia a FŽP, městské části Neštěmice za zajištění kontejneru, fakultě FŽP za potřebné nářadí a v neposlední řadě všem zúčastněným, kterým není příroda lhostejná.

 

Jaroslav Kaše